
| Model NO. | Sony up-897md |
| Type | Video Thermal Printer |
| Supply Paper Mode | Automatic and Manual Integration |
| Network Function | Wireless Network |
| Consumable Type | Split Cartridge |
| Connect to | All Ultrasound Scanner |
| Usage. | Photo Printer, Document Printer |
| Printing Method | Direct Thermal Printing |
| Resolution | 325 Dpi |
| N.W | 2.6kg |
| Trademark | Sony |
| Specification | CE |
| HS Code | 9018121000 |
| Usage | Video Thermal Printer |
| Automatic Two-sided Printing | Support Automatic Two-sided Printing |
| Interface Type | USB |
| Style | Black and White |
| Max. Paper Size | A4 |
| Model Number | Sony up-897md |
| Interface Type. | USB |
| Gradations | True 256 Gray Balance |
| Printed Picture Size | 4'(W) X 12 5/8' (H5/8" (Hot; (H |
| Memory | 10 Frames |
| Transport Package | in Carton Packing |
| Origin | Japan |
| Printing Method: | Direct Thermal Printing |
| Thermal Head: | Thin Film Thermal Head (1280 dots) |
| Gradations: | True 256 gray balance |
| Resolution: | 325 DPI |
| Printed Picture Size: | 4'(W) x 12 5/8' (H)8" (H)t; (H) |
| Effective Pixels: | EIA 1280 dot x 508 lines CCIR: 1280 dot x 608 lines |
| Memory: | 10 Frames |
| Input/Output : | Video In: BNC, CCIR or EIA composite video signal, 1.0 Vp-p, 75 ohms/ high impedance selectable Video Out: BNC, Loop-through or E to E selectable |
| Print Speed: | Approximately 2.0 seconds (High Speed Mode) |
| Remote Terminal: | Stereo Mini-jack |
| Power Requirements: | 100V to 240V, 50/60 Hz, 1.5A to 0.8A (Worldwide) |
| Dimensions (WHD): | 6 1/8 x 3 1/2 x 9 1/2 inches; 154mm x 88mm x 240mm |
| Weight: | Approximately 5 lbs. 12oz. 2.6kg |
| Safety Standards: | UL60950-1 Listed CSA C22.2 No. 60950-1 UL60601-1 Listed CSA No. 60601-1 |
| Supplied Accessories: | AC Power Cord Operation Manual (CD ROM) Thermal Head Cleaning Sheet BNC Video Connecting Cable UPP-110HG Media (1 Roll) |
| Media (Not Included): | UPP-110HG High Gloss Paper UPP-110HD High Density Paper UPP-110S/5 Standard Paper |
| Optional Accessories: | FS-20 Wired foot switch RM-91 Remote thumb button |