| Model NO. | UST-5299 Phased Array Ultrasound Probe |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Classifications | Image System |
| Use Range | Human |
| Warranty | 12 Months |
| Optional | Tablet |
| Packing Size | in 5- 7 Working Days After Received The Payment |
| Transport Package | in Carton Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Ust-5299 Phased Array Ultrasound Probe |
| Frequency | 1-5MHz |
| Manufacture | Yes |
| Color | White |
| G.W | 1kg |
| Trademark | ALOKA |
| Specification | 30*20*18cm |
| HS Code | 90181210 |



Aloka UST-5299 Phased Array Ultrasound Probe For SSD-3500, SSD-4000, Prosound 6, Alpha 6, Prosound F31/F37/3500SX
We also Provide the compatiable probes for the famous brands such as:
Aloka
GE
Medison
Esaote
Philips
Hitachi
Honda
Siemens
Toshiba
Sonoscape
Mindray
1, We have a strong R & D team ,the engineers with more than 10 years experience of probe R&D .R&D .;D .R&D .
2, The manufacture facilities are equipped with class 100000 clean workshops (ISO 8 or Metric Class M6.5), class 10000 clean bonding rooms (ISO 7 or Metric Class M5.5) and a complete set of advanced devices of probe production, test and maintenance.
3,We can provide all kinds of medical ultrasound probes with number of array elements ranges from 64 to 256, frequency from 2MHz to 10MHz and radius of curvature from 7mm to 60mm.
4, All probes are of high quality and excellent performance, with crisp and clear images, high resolution, short pulse, wide frequency band and an up-to-95% relative bandwidth.

