| Model NO. | YSD-P-Series |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Classifications | Image System |
| Use Range | for Woman |
| Warranty | 12 Months |
| Packing. | Carton Box |
| Probe Conversion | Auto Identify |
| Transport Package | in Carton Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | 3.5MHz Convex Probe |
| Central Frequency | 3.5MHz |
| Manufacture | Yushengda |
| Color | White |
| G.W | 1kg |
| Trademark | YSD |
| Specification | 421*280 *92mm |
| HS Code | 90181210 |

| Gross gain 25 levels (0-100db, step=4) | Contrast 25 levels (0-100, step=4) |
| Depth | C3 23 levels (70-225mm, step=7mm) |
| L7 | 23 levels (35-112mm, step=3 or 4mm) |
| M3 | 23 levels (70-225mm, step=7mm) |
| Focus C3 | 15 levels (25-150mm, step=5mm) |
| Cine loop frame | auto 512 |
| Probe conversion | Auto identify |
| Video save, image save | Image reversal(Invert L/R) |
| New patient(Exam) | Patient ID, name, age, etc |
| Patient info. (Patview) | Image, cine loop |


| Mdels | 3.5MHz Electronic convex array transducer 3.5MHz Electronic micro-convex array transducer 5.0MHz Electronic micro-convex array transducer 6.5MHz Electronic micro-convex array transducer 7.5MHz Electronic linear array transducer 7.5MHz Electronic rectum transducer |
| Optional: | Tablet |
| G.W | 1kg |
| Packing size | Package: 421*280 *92mm |
| Warranty | 12months |
| Delivery Time | in 5- 7 working days after received the payment |


