Model Name:YSD-P09
| Name | 4D probe |
| Use range | color doppler 4d ultrasound scanner diagnostic system |
| Connected in | Ultrasound scanner |
This probe can contact with doppler machine, for example:YSD519
YSD519 is a High-end Color Doppler HCU (Hand-Carried Ultrasound). Based on Yushengda leading digital ultrasound technology, YSD900 offers superb 2D and premier doppler imaging modes such as CFM, CW, PW, CDE, CCD, HPRF. This flagship HCU can meet strictest requirements from cardiologists and it provides powerful image and data management including 4D imaging.
Imaging mode:
B
B/B
B+M
Steer M
Color M
CW
CFM
PW
PDI
CDE
CCD
HPR
Color Doppler:
PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time spatial filter: 4 values
CFM palette﹥10 mapsmaps
PDI palette﹥10 mapsmaps
B/Color priority control
color threshold control
CFM baseline control
Doppler frequency selection
color frame averaging
Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
stereo sound: volume control
PWD palette﹥10 mapsmaps
Doppler frequency selection
Processing:
High Line Density scan mode for better resolution
8 sliders TGC Control
dynamic range﹥120 dB0 dB
overall gain control
M - mode sweep speed control
acoustic power control
variable frame averaging
brightness, contrast
advanced gamma control
scan direction, rotation, up-down controls
negative / positive control
echo enhancement control
noise rejection function
speckle reduction
Trapezoid
| YSD519 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 12 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| | L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LCD (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥5he;5he;5h |
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Features & Advantages:tages:ages:
Multi-application: abdomen, cardiology, OB/GYN, small parts, peripheral vessels, urology, rectum, pediatric, orthopedic, intra-operative ultrasound, ultrasound guided biopsy.
Continuous high-precision DBF
THI (Tissue Harmonic Imaging)
TDI (Tissue Doppler Imaging)
Auto IMT
3D/4D
Panoramic Imaging
Parallel Scanning
Compound Imaging
Trapezoidal Imaging
PC Platform
Transducer: multi-frequency transducer series
Multi-language Interface: English, French, Spanish and Polish
Printing: all PC and video printers supported
ECG interface
2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 14.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;