New product 520tvl 1g weight color Video Fpv Mini Camera
Features & functions
It's an ultra small high definition CCTV camera with excellent night vision.
Size is 9.5X9.5X18mm only, Weight is 1g! Very easy to install and conceal.
Minimum illumination is 0.008lux, which can view clearly in almost complete darkness.
Full TV system. Applicable worldwide.
Use for Home and Business Security, Shops, Pubs and Restaurants, Building Sites, Warehouses, Boats, Marine Use, Sports use, Wildlife, Farms, Stables and Kennels, Surveillance and Covert use, Nursery and child care, Firearm.
Ready AV/ BNC cable and power supply cable. Just plug & play!
Contents
Mini camera X1; RCA/ BNC cableX1; AC adapter X1
MC900 Specification
PICK UP ELEMENT Single chip 1/3 CMOS
SYSTEM NTSC PAL
NUMBER OF PIXEL NTSC: 656 (H) * 492 (V) PAL: 786 (H) * 576 (V)
IMAGE SIGNAL PROCESS Digital Signal Processing System
SENSOR DIMENSION 4.75mm (H) * 3.55mm (V)
HORIZONTAL RESOLUTION Approximately 520TV Lines
SCANNING SYSTEM 2: 1 Interlace
SENSITIVITY 0.008Lux/ F1.2
LENS & VIEW ANGLE 0.5mm F2.0 / 55 °
S/ N RATIO 52dB
ELECTRONIC SHUTTER OUT (1/60 S TO 1/100000 S) OUT (1/50 S TO 1/100000) S
AUTO GAIN CONTROL OUT
WHITE BALANCE CONTROL OUT
BACK LIGHT COMPENSATION OUT
VIDEO OUT 1.0V p-p/ 75ohm
SIZE (L x W x H) 9.5mm x 9.5mmM x 18mm
WEIGHT 1g
WORK CURRENT 70mA
POWER REQUIREMENT DC 4-24V
OPERATING TEMPERATURE - 10° C ~ +50° C, less than 90% RH
Connection PIN1- Red DC12V PIN2- Black GND PIN3- Yellow VIDEO OUT
Usage
1) CCTV cameras can be used directly with a standard TV/ VCR or RCA video monitor;
2) To view more than one CCTV camera on your TV/ VCR you will need a quad or multiplexer;
3) To view on your computer or laptop you will need a DVR card or USB;
4) A standalone system that records is a standalone DVR;
5) CCTV wired cameras can add a 2.4GHz wireless transmitter module, then it can work with wireless receivers.
Photo shows:


Cables for options:
| PICK UP ELEMENT | Single chip 1/3 CMOS |
| SYSTEM | NTSC | PAL |
| NUMBER OF PIXEL | NTSC : 656 ( H ) * 492 ( V ) | PAL : 786 ( H ) * 576 ( V ) |
| SENSOR DIMENSION | 4.75mm ( H ) * 3.55mm ( V ) |
| HORIZONTAL RESOLUTION | Approximately 520TV Lines |
| SENSITIVITY | 0.008Lux/ F1.2 |
| LENS & VIEW ANGLE | 0.5mm F2.0 / 55° |
| S/ N RATIO | 48dB |
| AUTO GAIN CONTROL | OUT |
| WHITE BALANCE CONTROL | OUT |
| BACK LIGHT COMPENSATION | OUT |
| VIDEO OUT | 1.0V p-p/ 75ohm |
| AUDIO OUT | 1.0V p-p/ 1Kohm |
| SIZE (L x W x H) | 9.5x9.5x10mm |
| WEIGHT | 1g |
| WORK CURRENT | 75mA |
| POWER REQUIREMENT | DC 4V-24V |
| OPERATING TEMPERATURE | - 10° C ~ +50° C , less than 90% RH |
| Connection | PIN1 à Red DC5V PIN2 à Black GND PIN3 à Yellow VIDEO OUT |
Shipping
1. FedEx/ DHL/ UPS/ TNT/ EMS for samples, Door-to-Door;
2. By Air or by Sea for batch goods, for sea freight; Airport/ Port receiving;
3. Customers specifying freight forwarders or negotiable shipping methods!
4. Delivery Time: 3-7 days for samples; 5-25 days for batch goods;
5. Port: Guangzhou, Shenzhen or any port which you want.
Payment Terms
1. Payment: T/ T, Western Union, Money Gram, PayPal; 30% deposit; 70% balance before delivery.
2. MOQ: 1 pcs
3. Warranty: 2 years
4. Package information of wireless super mini camera :
NW: 150g/ pc, GW: 350g/ pc
Package: Box: 18.2*15*11cm Carton: 57*38*32cm (20pcs/ CTN)
Our Service:
1) 7 days*24 hours hot-line& emails service
2) Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hours
3) Will-trained and experienced staffs to answer all your questions in fluent English
4) OEM&ODM is available
5) Free samples for the big order
Why choose us?
Advantage we have:
1. Experienced slate products supplier
2. Professional Research and Development team, strict quality control and sales department for your service.
3. Alibaba golden supplier, Factory recognized by CE/ BV/ SGS ETC.
4. Best Service for you, all the question will be dealed within 24 hours benefit you get:
A: stable quality---Coming from good materials and technique
B: lower price---Make your profit reasonable
C: Good service---Satisfy factory service before and after sale
D: Delivery time---3-14 days for mass production
How to order our product
1. Customer offer general inquriry of the product
2. Our sales team will provide the reliable quotation of the product which you are interesting.
3. Then you can arrange the payment to us.
4. We will delivery the samples/ order to you as agreed
5. Foresmart team will follow the delivery, also keep the professional technical support after cargo received.