4-24V 90 Degree FPV Flying Micro video Camera
Model: MC900-V9-W
It's an ultra small high definition CCTV camera with excellent night vision.
Size is 10.5X11.5X18mm only, Weight is 1g! Very easy to install and conceal.
Minimum illumination is 0.008lux, which can view clearly in almost complete darkness.
90degree wide view angle provides broad surveillance field.
Full TV system. Applicable worldwide.
Use for Home and Business Security, Shops, Pubs and Restaurants, Building Sites, Warehouses, Boats, Marine Use, Sports use, Wildlife, Farms, Stables and Kennels, Surveillance and Covert use, Nursery and child care, Firearm.
Ready AV/ BNC cable and power supply cable. Just plug & play!
Contents
Mini camera X1; RCA/ BNC cableX1; AC adapter X1
| PICK UP ELEMENT | Single chip 1/3 CMOS |
| SYSTEM | NTSC | PAL |
| NUMBER OF PIXEL | NTSC: 656 ( H ) * 492 ( V ) | PAL : 786 ( H) * 576 ( V) |
| IMAGE SIGNAL PROCESS | Digital Signal Processing System |
| SENSOR DIMENSION | 4.75mm ( H) * 3.55mm ( V ) |
| HORIZONTAL RESOLUTION | Approximately 520TV Lines |
| SCANNING SYSTEM | 2: 1 Interlace |
| SENSITIVITY | 0.008Lux/ F1.2 |
| LENS & VIEW ANGLE | 0.5mm F2.0 / 90 ° |
| S/ N RATIO | 52dB |
| ELECTRONIC SHUTTER | OUT ( 1/60 S TO 1/100000 S) | OUT ( 1/50 S TO 1/100000 ) S |
| AUTO GAIN CONTROL | OUT |
| WHITE BALANCE CONTROL | OUT |
| BACK LIGHT COMPENSATION | OUT |
| VIDEO OUT | 1.0V p-p/ 75ohm |
| SIZE (L x W x H) | 10.5x10.5x18mm |
| WEIGHT | 2g |
| WORK CURRENT | 70mA |
| POWER REQUIREMENT | DC 4V-24V |
| OPERATING TEMPERATURE | - 10° C ~ +50° C, less than 90% RH |
| Connection | PIN1- Red DC5V PIN2- Black GND PIN3- Yellow VIDEO OUT |
Shipping
1. FedEx/ DHL/ UPS/ TNT/ EMS for samples, Door-to-Door;
2. By Air or by Sea for batch goods, for sea freight; Airport/ Port receiving;
3. Customers specifying freight forwarders or negotiable shipping methods!
4. Delivery Time: 3-7 days for samples; 5-25 days for batch goods;
5. Port: Guangzhou, Shenzhen or any port which you want.
Payment Terms
1. Payment: T/ T, Western Union, Money Gram, PayPal; 30% deposit; 70% balance before delivery.
2. MOQ: 1 pcs
3. Warranty: 2 years
4. Package information of wireless super mini camera :
NW: 150g/ pc, GW: 350g/ pc
Package: Box: 18.2*15*11cm Carton: 57*38*32cm (20pcs/ CTN)
Our Service:
1) 7 days*24 hours hot-line& emails service
2) Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hours
3) Will-trained and experienced staffs to answer all your questions in fluent English
4) OEM&ODM is available
5) Free samples for the big order
Why choose us?
Advantage we have:
1. Experienced slate products supplier
2. Professional Research and Development team, strict quality control and sales department for your service.
3. Alibaba golden supplier, Factory recognized by CE/ BV/ SGS ETC.
4. Best Service for you, all the question will be dealed within 24 hours benefit you get:
A: stable quality---Coming from good materials and technique
B: lower price---Make your profit reasonable
C: Good service---Satisfy factory service before and after sale
D: Delivery time---3-14 days for mass production
How to order our product
1. Customer offer general inquriry of the product
2. Our sales team will provide the reliable quotation of the product which you are interesting.
3. Then you can arrange the payment to us.
4. We will delivery the samples/ order to you as agreed
5. Foresmart team will follow the delivery, also keep the professional technical support after cargo received.