5.8G Wireless Door Camera with 5' DVR Receiver Kit (No-interference frequency, 100m range; 90 degree VOA; 0.008lux; 5-inch screen; 800X600pix; Motion detect recording)
Model: TE850H
Why Install This Product?
# Do You Want to monitor if any unauthorised people is outside your House?
# Do You Want To Know Who Come To Your House?
Get The Door Peephole Camera Kit Now! !
*No visible wires from the door's exterior, and exact same looking as original one, so the camera won't look suspicious;
* Pure brass materia, it's noble and durable;
*5.8G no-interference frequency, 100m wireless range;
* Records video in high and low light (0.008lux) situations;
*Wide-angle (90° ) lens makes it easy to capture footage of a corridor;
* 5-inch large screen DVR playback Video instantly without connecting to computer;
* Motion Detection Available: Record Only when there is movement detected outside the Door (Replaced CCTV 24 Hrs Monitoring & Protect Home From Robbery) ;
* No need any cable installation, just plug and play;
* Support SD Card (up to 32G) recording for any evidence needed.

| Working frequency | G1-within 5.8G | CH1: 5865MHz; CH2: 5845MHz; CH3: 5825MHz; CH4: 5805MHz. CH5: 5785MHz; CH6: 5765MHz; CH7: 5745MHz; CH8: 5725MHz | Working Channel: 1 of 24 |
| G2-Beyond 5.8G | CH9: 5705MHz; CH10: 5685MHz; CH11: 5665MHz; CH12: 5645MHz. CH13: 5885MHz; CH14: 5905MHz; CH15: 5925MHz; CH16: 5945MHz |
| G3-Within 5.8G | CH17: 5733MHz; CH18: 5752MHz; CH19: 5771MHz; CH20: 5790MHz. CH21: 5809MHz; CH22: 5828MHz; CH23: 5847MHz; CH24: 5866MHz |
| Antenna | External antenna |
| RF OUTPUT POWER | 25mW |
| TRANSMISSION RANGE | 100 meters |
| SENSOR DIMENSION | NTSC : 720 ( H) *480 ( V) | PAL : 720 ( H ) *576 ( V ) |
| HORIZONTAL RESOLUTION | 480TV Lines |
| SENSITIVITY | 0.008Lux/ F1.2 |
| LENS & VIEW ANGLE | 0.5mm F1.2 / 90 ° |
| PEEPHOLE SIZE (L x D) | 38-60mm X 14mm |
| WEIGHT ( g) | 20g |
| WORK CURRENT | 230mA |
| POWER REQUIREMENT | DC 4V |
| OPERATING TEMPERATURE | - 20°C ~ + 50°C , Relative humidity 85 percent |
5 inch HD Mini DVR--TE968H
| Items | Value |
| Wireless Receiving | 2.4GHz –8 channels | CH1: 2414MHz; CH2: 2432MHz; CH3: 2450MHz; CH4: 2468MHz. CH5: 2490MHz; CH6: 2510MHz; CH7: 2390MHz; CH8: 2370MHz |
| Within 5.8G_8 channels | CH1: 5865MHz; CH2: 5845MHz; CH3: 5825MHz; CH4: 5805MHz. CH5: 5785MHz; CH6: 5765MHz; CH7: 5745MHz; CH8: 5725MHz |
| Beyond 5.8G_8 channels | CH1: 5705MHz; CH2: 5685MHz; CH3: 5665MHz; CH4: 5645MHz. CH5: 5885MHz; CH6: 5905MHz; CH7: 5925MHz; CH8: 5945MHz |
| Sensitivity | -92dB |
| Receiving distance | 100 meters |
| AV IN | TV system | NTSC / PAL |
| Output voltage | 3.6 - 4.2 V |
| HD 5-inch LCD screen | Active area | 108mm (W) X 64.8mm (H) |
| Resolution | 800 X 480 Pixel |
| Luminance for LCM | 200 cd/ |
| Cape clear 5-inch LCD screen | Active area | 118mm (W) X 62.8mm (H) |
| Resolution | 480 X 272 Pixel |
| Luminance for LCM) | 300cd/ |
| Video | Resolution | 720*576 / 640*480 |
| Video compress | MPEG-AVI 30fps |
| Play format | MPEG-AVI |
| Audio | Frequency | 20HZ-20KHz stereo |
| Earphone Output | Left: 20MW+ right 20mW (16O) (suit to largest volume) |
| Speaker | 1W |
| Photo | Format | JPG/ JPEG |
| Storage | External SD card | TF card 1GB-32GB (optional) |
| 32GB recording time | 10-32 hours |
| 1GB photos | 15625pcs |
| Operating system | PC | Windows & Mac OS |
| Port | USB 2.0 |
| Language | Multiple |
| Power | Voltage | DC 5V |
| Current (receiving mode) | 660MA |
| Current ( recording mode) | 680MA |
| Current (recording with off-screen mode) | 340MA |
| AC adapter | DC 5V 2A |
| Built-in battery | Li-battery 3200mAh |
| Standby time | Wireless record | ≥9.5 hours (off-screen) ; ≥5hours (on-screen) |
| Wired record | ≥12 hours (off-screen) ; ≥6hours (on-screen) *LED camera not included. |
| Size (L x W x H) | 131mm x 86mm x 18mm |
| Weight (g) | 205g |