| Type: | Gps Tracker, GPS GSM Wrist Watch Tracker | Use: | Hand Held | Screen Size: | no |
| Function: | child gps tracker | Place of Origin: | Guangdong China (Mainland) | Brand Name: | ET-safe |
| Model Number: | ET02 | Warranty: | 1 Years | Waterproof: | IPX7 |
| Absolute Temperature: : | -35 0C to +70 0C | Buttom: : | SOS buttom | Storage Temp: : | -40C to +85C |
| Standby: : | 60 hours | GSM Frequency: : | GSM 850/900/1800/1900MHz | Out Power: : | 4.2V |
| Voltage: : | 3.7V | Item Size: : | 32.5*23 mm |
gps kids tracker watch
-Listen function.
-Route logging and repeat.
-Real-Time track on computer or phone
-Waterproof
Small gps kids tracker watch, wrist gps watch for kids, adults, elderly
child gps tracker
1. Watch tracker, children, elderly care, personnel management
2. Location based service (LBS) + GPS double real time tracking solution
3. Voice monitor, two way audio, speak
4. .SOS button, SOS emergency call: set SOS phone No. , long press SOS button for 3 sec will call to admin phone no.
5. .SMS tracking on cellphone with google maps link
6. .Absolute street address by SMS
7. .Free PC based tracking software
8. .Web online tracking server
9. color: Blue, pink, black, yellow
10. SIm card: Single micro sim card slot
12. CPU: MTK6260-364MHz
13. replaying of historical running data
| Specifications: | Specifications: |
| Type | child gps tracker |
| Dim: | 32.5*23 mm |
| Weight: | 41g |
| Network: | GSM/ GPRS |
| Band: | 850/900/1800/1900Mhz |
| GPS sensitivity: | -159dBm |
| GPS accuracy: | 5m |
| Time To First Fix: | Cold status 45s / Warm status 35s / Hot status 1s |
| Charging Voltage: | 5V |
| Battery: | Chargeable changeable 3.7V 370m Li-ion battery |
| Standby: | 60 hours |
| Storage Temp: | -40°C to +85°C |
| Operation Temp: | -20°C to +55°C |
| Humidity: | 5%--95% non-condensing. |








Package:
Box size: 155*95*70mm 0.4KG / box
Accessories:
Watchx1 changex1 manual x1 USB x1
Web System Tracking

Shenzhen ET-Safe Technology Co., Ltd , an industry leader in innovative and superior Global Positioning System (GPS) products based in Shenzhen, China, has been partnering with customers for more than 6 years, pioneering the latest and greatest advancement in GPS technology.
ET-safe take pride in quality and intergrity, provide high quality products, tested by several top engineers 5 times for each device, already have many dealers in many different countries and maintain great long term relationship with more than over 100 wholesalers.
ET-safe dedicated R&D team has over 10 years of experience in design, prototyping, integration and testing products that are high quality and truly innovative for domestic and international markets.
Selection of ET-safe, you will have more successfully Enjoy- Trust –Safe buying experience .
Cerificate:

Office:

Factory
1. PCBA, Module Testing

2. Tracker Testing


Shenzhen ET-Safe Technology Technology Co., LTD
Contact:
Kaven Wang
Email: sales02@et-safe
Skype ID: ET-Safe wechat: ETSafe
Tel: 0086-0755-86322699 Phone: 0086-13246743739
Faults & Solutions:
Startup Fail: Check the battery and see if it is fully charged or correctly installed.
Hang up Fail: Check the authorized number If Setting it. Please initialize the unit and re-set upthe numbers.
No GSM Signal: Check the SIM Card and Sim card haven't setting call transfer and PIN code off.
No GPS Signal: Check the Device Can be received the GPS Signal.
Other Question, Connect Us
| Selling Units: | Single item |
| Single package size: | 12X12X5 cm |
| Single gross weight: | 0.5 KG |
| Package Type: | Package: Box size: 155*95*70mm 0.4KG / box Accessories: Watchx1 changex1 manual x1 USB x1 |