| Weight | 53g |
| Dimensions | 86.7 ( L) X 44.0 (W) X 13.7 (H) mm |
| Working voltage/ current | 9-36VDC / 25mA |
| Operation temperature | -25℃ - 60℃ |
| Operation humidity | 5% - 95% RH |
| GPS tracker TR02 LED indicator | Three LED indicators: GPS-blue; GSM-green; Power-red |
| GPS tracker TR02 GSM GPS tracker TR02 frequency | 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz |
| GPRS | Class12, TCP/ IP build in GSM Module |
| GPS | MT3326 |
| Frequency | L11575.42MHz C/ A code |
| GPS antenna | Built-in high gain ceramic patch antenna |
| GPS Channels | 20 |
| GPS tracker TR02 Tracking sensitivity | -159dBm |
| Acquisition sensitivity | -144dBm |
| Locating time cost | Hot start: <2 sec(open sky) |
| Warm start: <15 sec |
| Cold start: <38 sec(open sky) |
| Certifications | CE, ROHS |