| Weight | 74g GPS Kids Phone GK306 |
| Dimensions | 115.0 (L) x 51.0 (W) x 16.5 (H) mm |
| Side keys | Volume key (+, -) , Key Lock (ON / OFF) , Torch (ON / OFF) , FM (ON / OFF) |
| GSM | 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz |
| GPRS | Class12, TCP/ IP built-in GSM Module |
| GPS | MT3326 |
| GPS Channels | 20 |
| Tracking sensitivity | -159dBm |
| Acquisition sensitivity | -144dBm |
| Locating time cost | Hot start: <2 sec(open sky) |
| Warm start: <15 sec |
| Cold start: <38 sec(open sky) |
| Antenna | Built-in quad band GSM antenna, GPS high gain Antenna |
| LCD | GPS Kids Phone GK306 with 1.7″black & white screen |
| Location accuracy | about 300m (LBS) , 5-10m (GPS) |
| Torch | GPS Kids Phone GK306 with 1 built-in LED |
| FM function | Built-in antenna, support hand free |
| Battery | 3.7VDC/ 1200mAh |
| Standby time | 9 days |
| Call time | 9 hours |
| Certifications | CE, FCC, ROHS |