| Dimension | 89 (L) x 51 (W) x 18 (H) mm |
| Weight | 52g |
| LCD Display | 1.44 inch color screen, 128x128 Pixels |
| Backup Battery | 600mAh / 3.7V |
| Operation Temperature | -20℃-55℃ |
| Humidity | 5% - 95% |
| Standby Time | 120 hours |
| Talk Time | 3 hours |
| GSM Frequencies | 900/1800 MHz |
| TTFF (Open Sky) | Cold Start: (30s |
| Hot Start: (2s |
| GSM/ GPS Antenna | Built-in design |
| 4 Preset Number buttons | For quick dialing preset numbers or menu selection |
| Power Button | Power on/ off |
| SOS Button | SOS/ Emergency |
| Mini USB Interface | For external power and configuration |
| Data Transmit | TCP, SMS |
| Geo-fence | View any existing Geo-fence in the map |
| Mileage Report | Track by time/ distance interval |
| Low Power Alarm | Alarm when backup battery is running out |