China Wholesale Electronics
http: //www.aoliwholesale.com
http: //www.china-wholesale-electronics.com
- Main Features:
- Double camera simultaneously recording
- 2.0 inch TFT LCD screen
- Lens rotatable 180 degree, screen rotatable 270 degree
- 120 degree wide view angle shoot
- Front and back pictures show on the screen at the same time
- Left and right lens can be rotated 180 degree as you wantHigh sensitive night-vision with 8 LED lights
- Real time and date display on video, don't need to read on computer
- Support cycled recording and auto-recoding
- Support TF card, up to 32GB (not included)
- Motion detect, it will automatically record if an object movement
- Reset function – If the DVR hangs itself during operation, you can use this reset function
Specifications:
| Screen | 2.0-inch TFT LCD |
| Lens | 120 degree ultra-high definition wide-angle |
| Video resolution | 1280 x 480 |
| Photo resolution | 2560 x 1920 |
| Video format | AVI |
| Photo format | JPG |
| Video frame rate | 10/20/30 frame |
| Memory card | TF card (512MB-32GB) |
| Audio | Microphone and speaker |
| Language | English, Russian, Japanese, Korean, Chinese |
| Current frequency | 50Hz/ 60Hz |
| USB Interface | USB2.0 |
| Vehicle charging input | 5V 1000mA |
| Battery | Built-in lithium polymer battery |
| Package weight | 0.6 kg |
| Package size (L x W x H) | 19.0 x 12.0 x 8.0 |
Package Contents: - 1 x H3000 HD Double Camera Vehicle DVR
- 1 x Car Charger
- 1 x USB Cable
- 1 x Bracket