Features:
1) 2.7'high definition LCD, Images without distortion
2) 2 lens: 120 & 72 degree wide angle, both can be rotated 180 degree
3) 3 Mode: Left camera on, Right camera on, Dual camera on
4) Top scheme, video quality better than any other like products in the market
5) Fast switching night shoot mode, olve the overexposure problem, can shoot the license plate clearly
6) 60 frames high-speed video can be set, Clearly and fluent
7) A Truly Seamless video: it will record from begining again when the storage is full, and the pause time less than 0.5 Second
8) Real H. 264 format
9) High definition PC camera function, Avoid driving, Plug and Play
10) Real 3Mega pixels
11) SOS function: press the SOS button when emergency happened, The machine will automatically put the last 10 seconds and 1 minute after automatically saved as a file can not be deleted
12) G-sensor function (1G=10M/ second) : When reached 6G, The machine will automatically put the last 10 seconds and 1 minute after automatically saved as a file can not be deleted
13) Cycled recording
14) It will automatically take video When car starts, it can recording when charging
15 ) Motion detect funtion
16) Continuously recording for 15 seconds when power off
17) Infrared LED night vision, 8 pcs high power infrared night-vision light
18) TV out, support HDMI output
19) Remote control, Convenient operation
20) Built-in MIC and Speaker
Specification:
| LCD display | 2.7' 16: 9 TFT |
| Image sensor | CMOS WXGA HD sensor |
| Video resolution | single lens reflex: 640*4801280*720; two-shot: 1440*1280P, 1280*480 |
| Language | Traditional & simplified Chinese, English, Russian, Japanese, Korean |
| Memory | TF card up to 32GB (Not include in the packing) |
| Resolution (Photo) | 1M/ 2M/ 3M |
| Focus range | 12cm |
| Photo format | JPEG |
| Video format | MOV |
| Audio | Built in microphone and speaker |
| USB | USB2.0 |
| Battery Built-in | 3.7V/ 600mAh lithium battery |
| Working temperature | 0-40°C |
| Dimension | 135x63x28.5mm (LxWxH) |