


| Content | specifications |
| Size | 83*54*26mm |
| Weight | 120g |
| Network | GSM/ GPRS |
| Band | 850/900/1800/1900Mhz |
| GSM/ GPRS Module | SIM900B |
| GPS Module | SIRF3 chip |
| GPS Sensitivity | -159dBm |
| GPS Accuracy | 5m |
| GPS Start time | Cold status 45s Warm status 35s Hot status 1s |
| Voltage of car power system | 12 V -24V |
| Backup battery | Chargeable 3.7V 800mAh Li-ion battery |
| Storage Temp. | -40°C to +85°C |
| Operation Temp. | -20°C to +65°C |
| Humidity | 5%--95% non-condensing |