Features:
1) HD Car DVR/ car black box + external camera
2) Display: 3.5'' LED Screen
3) Adopts CMOS image sensor and dual cameras design
4) Captures video/ photo/ display for legal, safety or insurance purposes
5) Cycle recording and section recording
6) No miss between the files
7) built-in microphone
8) Removable Micro SD/ TF card for easy transfer and viewing on computer
9) Powered from built-in rechargeable battery or car charger
10) Video Resolution: 2CH 720X480P
11) Image Resolution: 3M (2048X1536) /2M (1600X1200) /1M (1280X960)
12) Video Format: H. 264
13) Support TF card: 2GB-32GB
14) Two camera can record at the same time
15) Uninterrupted Cycle recording, No leakage seconds appears
16) Back camera reversing trigger function
17) Language: English, Russian, Korean, Japanese and Chinese
Specifications:
| MODE | Video / Photo / Preview |
| Image Sensor | 1/4'' 1.3MP COMS Sensor (Built-in) , 1/4'' D1 CMOS Sensor (External) |
| Video Resolution | Buit-in camera HD 1280x 720 pixels / VGA 640*480 Pixels; Separate camera 720*480 Pixels |
| Image Resolution | 1M (1280*960, 2M (1600*1200) , 3M (2048*1536) |
| Viewing Angle | 120 degree (Front) , 110 Degree (Back) |
| Power | DC6V |
| Display | 3.5 inches LED Screen |
| Interface | TV-OUT & USB2.0 |
| TV-OUT | PAL/ NTSC |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery and Car Charger |
| Recording Medium | Mini TF Card (the capacity can be used up 32GB) |
| Video Format | H. 264 (MOV) |
| Still Image Storage Format | JPEG |
| Audio Recording | On or Off |
| Motion Detection | On or Off |
| FPS | 15FPS / 30FPS |
| Video Storage By Section | 1min / 2min / 5min/ off (If choose Off, the DVR won't loop recording) |
| Frequency | 50Hz / 60Hz |
| EV | Adjustable |
| Date & Time Display | ON or Off |
| PIP | On or Off (When select ON, The screen will display two cameras at the same time, One is larger, The other is smaller.) |
| Boot Record | Yes or No (When choose Yes, DVR will record automatically when turn on; When choose Off, DVR won't record when turn on and record by press REC button.) |
| Record Mode | Double Record/ Front record/ Back record (Note: Double record: Two cameras can record at the same time. Front Record: Only Buit-in Camera can record. Back record: Only separate camera record.) |
| Language | English/ Chinese Simplified/ Chinese Traditional/ Japanese/ Russian/ Korean |