
| Chipset | Novatek 96650 |
| Sensor | 3.0MP COMS |
| Lens Angle | 170 degree wide angle lens |
| Decode Format | H. 264 |
| Video Resolution | 1080FHD (1920*1080) 30fps/ 720P (1280*720) 30fps/ WVGA (848*480) 30fps/ VGA (640*480) 30fps |
| Video Format | MOV |
| Photo Resolution | 16M/ 12M/ 10M/ 8M/ 5M/ 3M/ 2MHD/ VGA/ 1.3M |
| Photo Format | JPG |
| G-Sensor | YES |
| Screen Resolution | 960*240 |
| WDR | YES |
| ISO | Auto/ 100/200/400 |
| IR night vision | 8-LED IR Night Vision |
| Loop-cycle recording | Off/ 3min/ 5min/ 10min |
| Auto OFF | Off/ 3min/ 5min/ 10min |
| White balance | Auto/ Daylight/ Tungsten/ Cloudy/ Fluorescent |
| Exposure | -2.0, -5/3, -4/3, -1.0, -2/3, -1/3, +0.0, +1/3, +2/3, +1.0, +4/3, +5/3, +2.0 |
| Frequency | 50HZ/ 60HZ |
| TV mode | PAL/ NTSC |
| Motion detection | YES |
| Microphone | YES |
| Language | English/ French/ Spanish/ Portuguese/ German/ Russian/ Italian/ Simplified Chinese/ Traditional Chinese/ Japanese |
| Screen Saver | OFF/ 3min/ 5min/ 10min |
| Storage Expansion | TF Card up to 32G |
| Working Voltage | DC 12~24V |
| Power Interface | 5V 1.5A |
| Battery | Lithium battery 300mAh |
| Product size | 5.2*5.7*3.8cm/ 2.0*2.2*1.5in |
| Product weight | 62g/ 2.2oz |
| Package size | 17.5*13.5*8.5cm/ 6.9*5.3*3.3 |
| Package weight | 319g/ 11.2oz |