| Features | dual lens car dvr camera |
| Program | Novatek 96632 dual lens car dvr camera |
| G-sensor | Built-in (car accident case of emergency save, will not be deleted) |
| LCD screen size | 2. .7LTPS (16: 9) |
| Lens | 170 degree A + grade high-resolution ultra-wide-angle lens dual lens car dvr camera |
| Language | Russian, Japanese, English, Chinese (simplified) , Chinese (Traditional) , Korean, etc. |
| Files format | MOV. |
| Camera | 5 Mega Pixels |
| Recording video format | H. 264, Audio: AAC |
| Color | standard |
| Continuous loop video | seamless loop recording, don't leak second |
| Automatically power on/ off | Support auto ignition boot, turn off shutdown |
| Motion Detection Function | support |
| Time synchronization | Support (Y/ M/ D/ H/ M) |
| Carrier media | Built-in memory ( total: 32MB) |
| Memory card | TF (max 32GB) |
| MIC | Support |
| Built-in stereo | Support |
| Infrared night vision | Support |
| Video format | PAL/ NTSC |
| Current frequency | 50HZ/ 60HZ |
| USB function | USB-Disk |
| Power interface | 5V 1A |
| Battery | Built-in 200mAh |