| Chipset | Ambarella A5s30520MHZ |
| CMOS | 12M Wide Dynamic Low Illumination AR0330 CMOS Sensor |
| Camera Lens | 170degree wide angle lens, max aperture: F1.6, Lens 6G |
| Lens Low Illumination | 1.030V/ (Lux*sec) sensitivity Lens: 1.0M.For 1/4, sensor: 6G |
| Zoom | 16X digital zoom |
| Filter switcher | Support |
| Fill light | 8pcs 5MM infrared |
| LCD | 2.5inch TFT 16: 9, resolution; 960X240 |
| Video Output | HDMI signal output max 1920x1080P |
| Image | JPG format, 12 million pixels |
| Recording resolution | FULL HD1080P (1920X1080) /30fps HD720P (1280X720) /60fps WVGA (848X480) /60fps VGA (640X480) |
| Recording format | MP4 |
| Recording compressed format | H. 264 seamless connection |
| G-SENSOR | Support |
| Automatic turn-on recording | Plug in to automatic turn on. Off delay 30 seconds to automatic turn off to save. |
| Automatic Power off time | 1 minute/ 3 minutes/ 5 minutes/ 10 minutes / OFF |
| Automatic Panel off time | 1 minute/ 3 minutes/ 5 minutes / OFF |
| Audio | Build-in microphone, speaker AAC |
| Recording method | Cycle recording, Forced recording, Motion detection recording, General mode recording |
| Cycle recording time | 2 minute, 5 minutes, 10 minutes, OFF |
| Memory | Internal memor; 32MB; External memory: micro-sd (TF) ,Supportmax: 32GB |
| EV adjustment | Be available to manual adjust EV. |
| Flashlight | Electronic automatic video fill light (LED) |
| USB Port | USB2.0 |
| AV-OUT Port | NTSC/ PAL |
| HDMI Port | HDMI V1.3 |
| Language options | 4 language (Chinese, English, Japanese, Russian) |
| Battery | High capacity polymer rechargeable battery 3.7V/ 350mA |
| Power supply | DC-5V |
| Working humidity and temperature | 80%, -20degree to 60 degree |
| Size and Weight | Size: 80x55x9mm Weight: approx 95g (includes battery) |