| Product Name | Car Recorder S2000 |
| Features | High-definition camera, high-definition video. |
| Main function | Uninterrupted cycle recording, no leakage seconds appears |
| LCD screen size | 2.8LTPS |
| Camera | 120 A + grade high-resolution ultra-wide-angle lens |
| Language | Russia, Japan, English, Chinese, Korean, Portuguese |
| Video formats | H. 264 |
| Record time | 2minutes/ 5 minutes/ 10 minutes/ off |
| Video resolution | VGA (640*480 Pixels) 720P (1280*720 Pixels) 1080P ( 1920*1080) |
| Color effects | Standard |
| Motion Detection Function | Support |
| Date of hours | Support |
| Photo format | JPEG |
| Picture resolution: | 1280*960/1600*1200/2048*1536 |
| Memory card | TF (up to 32GB) (the card is not included) |
| Microphone | Support, can record sound |
| Built-in stereo | Support |
| Infrared night vision | Support |
| Interface | HDMI&USB |
| Video Format | PAL / NTSC |
| Current frequency | 50HZ/ 60HZ |
| Audio recording | ON/ OFF if choose off , the will be no audio when recording |
| EV value | Adjust EV value |
| LCD back light | 15 seconds/ 30 seconds/ 60 seconds/ ON |
| Power supply | Rechargeable built-in Lithium Battery Or 12V/ 24V USB car charger |
| USB function | USB-Disk |