Features:1) Environment protection
2) Safe and easy to install
3) Fashionable design
4) No danger of broken glass
5) Low heat and lower power consumption
6) Aluminum alloy shell
7) Solid state, shockproof
8) Great reducing carbon emission
9) Suitable for halls, bars, office or home use
10) High efficiency, energy save more than 70%~80%
11) Long service life, high luminous efficiency, more than 50,000 hours
12) No VU and IR radiation, does not contain lead, mercury and other pollution elements
Product advantages:1. Thick aluminum cooling structure light shell, excellent heat dissipation, ensuring long-life LED circuit and use
2. 180 degrees lighting, ideal substitute for traditional incandescent tube or downlight
3. 3 years warranty
4. Lamp power can be selected according to the actual situation
The voltage that: 1. Accepted worldwide normal power supply (85V-264V), constant current IC control, general voltage fluctuations (the voltage difference between day and night are large) without prejudice to the LED brightness, brightness and ensures a constant chip temperature
2. With open load, short circuit-protection, output overvoltage protection, current ripple characteristics, and the approximate DC output current, no light flash phenomenon
3. After isolation, without danger to the earth after level voltage, output voltage can be equal to the input voltage or an input voltage range can contain, do not pose a threat to humans, wide voltage performance is very good
Recommended applications:Illumination lighting for homes, offices, restaurants, hotels, malls, casinos, bars
Display lighting for museums, galleries, stores, malls, shop windows, exhibitions
Landscape accent/spot lighting, architectural lighting, display case accent, artwork
| Tem type | 6W/12W/18W/36W |
| Size | 600*600 *40mm |
| SMD type | Epistar 2834 3014 |
| Input voltage | 85-265V AC |
| Warm white | Warm white (3000-3500K) Cool white (6000-6500K) |
| LED service lifespan | ﹥ 50,000 hours |
| Lamp light effect | 100-110lm/W |
| Warranty | 3 years |
| CRI: Ra | ﹥80 |
| Install | embedding |
| Is dimmable | No |
| Operating temperature | -40 to 55°C |
| Power factor | PF﹥95% |