10W LED downlight with CE/EMC, 45/60/120° angle, longer lifespan
add to cart
- LED drivers based on 5 years life time, good EMI and high efficiency
- PF value: 0.9 to 0.99
- Use all LED chips for lights from Taiwan originally
- Develop and make most of light housings mould by ourselves
- Makes all the covers of LED lights by Mitsubishi plastic material
- Make sure all the covers have better light transmittance than normal plastic material
- Has 7-piece Panasonic high-speed SMT machine and finish all SMT tooling in our factory
- Excellent heat-dissipation performance
- OEM and ODM lighting products
| GD100D |
| Input voltage | 100-240V AC |
| Power | 10W |
| Luminous flux | 650-705lm |
| LED quantity | 10 pieces |
| CCT | 3000/4500/6000K |
| Lifespan | 40,000 hours |
| Housing | Aluminum+PC |
| Cutout | 90x202mm |
| Dimensions | 230x120x69mm |
| Beam angle | 45/60/120° |