
Features:
1.The machine application to label up/under cone two labels for the round shape product.
2.The whole control system adopts SIEMENS PLC , operating touch screen. Panasonic serve
motor.
3.New labeling head, 8-D adjustment, it's all for special angle products to adjust a right angle,
easy and convenient operation.
4.Multi-channel pneumatic label mechanism, fast and accurate labeling.
5.Use high precise positioning electric eyes, it can be choose to label one piece or two pieces.
and specially suit for cone round bottles.
6.The conveyor line or special design can be added according to the labeled product.
7.The pressure between driving shaft and roller is adjustable to ensure the labels belt not
leaving the normal track.
Parameters
| Type | ALB-720 |
| Speed | 1-45m/min |
| Accuracy | ±1mm |
| Label width | 10- 190mm |
| Label inner diameter | φ76.2mm |
| Label outer diameter | MAXφ330mm |
| Chains plate width | 86.2mm |
| Height of ground | 900mm±30mm |
| Power | 220V/50Hz 4.0KW |
| Size | L 4000*W1200*L1650(mm) |


