
Features:
1.This machine is applied to label round bottles for cosmetics, drinks, liquor, food, medicine, etc.
2.The control system includes SIEMENS PLC, serve Motor and Touch Screen.
3.Three rollers pressed to label is perfect, without air bladder, no become warped edge, no wrinkle.
4.The labeler can be adjusted at Multi-dimensions,it is quickly to adjust when change different size
bottles.
5.It can choose to label one piece or two pieces.
6.Intelligent control, auto-tracking, it doesn't work without product and can auto-correct without
Label. it can auto-detect if there is no label to prevent missing label and avoid wasting labels. 7.The machine can customize production line, only a machine can choose automatic feeding system.
Parameters :
| Type | ALB-420 |
| Speed | 1-30m/min |
| Accuracy | ±1mm |
| Label width | 10- 190mm |
| Label inner diameter | φ76.2mm |
| Label outer diameter | MAXφ330mm |
| Power | 220V/50Hz 1.0KW |
| Size | L 2000*W800*L1400(mm) |
| Weight | 200KG |


