56W Outdoor LED Street Light, 6160lm
add to cart
- Features:
- Using the independent intellectual property rights encapsulates the high power LED, which can save electricity more than 65% than the traditional street light
- First radiator and lamp case integration design, LED directly to the shell and is tightly connected with the ideal cooling effect, and fully guarantee the LED life
- Shell encapsulated with aluminum alloy, which can effective cooling, prevent water, and meet IP65
- No bad glare, stroboscope or startup delay, eliminating the disadvantage of the traditional street light
- Environmental-friendly without contamination, with no lead, Hg or any other pollution elements included, no pollution to the environment
- Wide voltage, high efficiency, constant current and constant voltage green switch power (or DC/DC switch power supply)
- Could have a perfect combination with solar and wind energy, and could fully develop its advantages like environment-friendly and energy-saving
- Applications:
- Street lighting
- Park lighting
- Roadway lighting
- Pathway lighting
- Campus lighting
- Ramp lighting
- Boat dock lighting
- Sidewalk lighting
- Our services:
- Reply to your enquiry in 24 working hours
- Experienced staffs answer all your questions
- Customized designs are available
- Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs
- Special discount and protection of sales area provided to our distributor
| Item number | HS15007-3 |
| LED power | 56W |
| Input voltage | AC85-265V |
| Lumen | 6160lm |
| Power factor | ﹥0.95 |
| Efficiency | ﹥90% |
| Beam angle | 120° |
| Color temperatures | 2700-6500K |
| Size | L440*W310*H100mm |
| Guard level | IP65 |
| Lifespan | ﹥50000h |
| Warranty | 5 Years |

